Dyskusje na temat autentyczności w fotografii trwają, a postęp technologiczny i nieustanny rozwój medium sprawiają, że coraz częściej zastanawiamy się nad granicą dzielącą fotografię od obrazu cyfrowego. Jakie jest znaczenie fotografii dziś? Jaką rolę odgrywa w naszym życiu i w pracy twórczej?
Kwestionując pojęcie /autentyczności/, jednocześnie poszukujemy swojego miejsca, i tak zwanego /stylu/.
Stylu, który byłby zgodny z nami i bliski naszej rzeczywistości, oraz który pozwoliłby nam rozwijać się jako twórcom, i czerpać satysfakcje z naszej pracy.
Kontekstualna strona fotografii
Proponuję więc, abyśmy w tym artykule, zastanowili się nad kontekstualną stroną fotografii. Bardziej w ramach naszej własnej praktyki i subiektywnego procesu twórczego, aniżeli próbowali określić czy forma fotograficzna jest reprezentacją autentyczności.
Jako fotografowie, mamy dziś w rękach narzędzie, które jeszcze nigdy nie było tak bardzo dostępne i tak uniwersalne. Świat fotografii stał się miejscem dla każdego, kto trzyma w ręku aparat, a robienie zdjęć jest jak „chleb powszedni”.
Pułapka pętli porównawczej
Niestety, media społecznościowe sprawiają, że łatwo wpadamy w pułapkę pętli porównawczej. Mamy poczucie, że nie jesteśmy w stanie stworzyć czegoś oryginalnego i niepowtarzalnego. Jako artyści możemy mieć wrażenie, że nasza praca nie jest wystarczająco dobra lub że nie jesteśmy tak utalentowani, jak inni fotografowie.
Co gorsza, niektórzy z nas mogą nawet czuć, że musimy zmienić sposób fotografowania lub edycji, aby był podobny do innych twórców, którzy mają styl fotografii, który nam się podoba.
Błądzimy między gatunkami, szukamy swojego miejsca między obrazami. Szukamy czegoś, co nas wyróżni, zaspokoi nasze zmysły i da początek nie tylko satysfakcjonującej podróży, ale i poczucie stabilizacji, zapewniając nam pewną pozycję w świecie fotografii.
EKSPERYMENTY
To właśnie podczas tego procesu dzieje się magia. W wyniku eksperymentowania powstają te unikatowe i oryginalne rzeczy. Nie są idealne, ale właśnie ta surowość jest tym, co chcemy wydobyć i co określa nas i naszą twórczość.
Zapomnijmy o ideałach.
Salvador Dali powiedział kiedyś:
„Have no fear of perfection – you’ll never reach it.”
Czyli „zapomnij o perfekcjonizmie, nigdy go nie osiągniesz.”
I w gruncie rzeczy ta właśnie myśl pozwoliła mi odpuścić ciągłe dążenie do idealnych zdjęć, a nawet próby ich realizacji (czymże one właściwie są?!). W pewien sposób ta myśl uwolniła mnie i pozwoliła na bardziej spontaniczne działania. Działania, w wyniku których chętniej eksperymentuję bez skupiania się na rezultatach.
Odważniej także powróciłam do fotografii analogowej, czując, że może być źródłem moich poszukiwań. Bo gdzie indziej szukać autentyczności, jeśli nie w surowych kadrach uchwyconych na negatywie, w chwili, która była jedyna i niepowtarzalna.
Fotografia analogowa…
…sprawiła, że zwolniłam (a nawet się zatrzymałam… robiąc krok w tył). Każdemu kliknięciu zaczęło towarzyszyć szybsze bicie serca. Przed każdym zwolnieniu spustu migawki zastanawiałam się kilka razy czy to już – czy to ten moment. Mając świadomość, że dane zdjęcie stanie się już na zawsze zapisem mojego bycia /tu i teraz/.
Dlatego właśnie moje działania zwolniły, film podrożał a ja częściej oddaje się refleksjom, aniżeli fotografuję.
Fotografuję zdecydowanie mniej i ostrożniej, ale czuję, że zdjęcia, które rejestruję, jeszcze nigdy nie były tak bardzo m o j e.


Na koniec, ważne, aby wiedzieć jedno: dla każdego z nas jest miejsce w społeczności fotograficznej, a świat fotografii nie zaczyna się i nie kończy na mediach społecznościowych.
I najważniejsze… warto się swoim talentem dzielić w rzeczywistości.
Nie pozwólmy, aby media społecznościowe określały naszą wartość i szukajmy przestrzeni dla naszej pracy poza światem wirtualnym.
Doświadczenia
Dołącz do klubu fotograficznego, weź udział w konkursie, dołącz do współpracy. Zainicjuj wystawę w małym klubie, świetlicy czy kawiarni w swojej miejscowości. Takie doświadczenia nas wzbogacają, inspirują, prowadzą do powstawania nowych pomysłów. To wspaniałe okazje do nauki i rozwoju, a co za tym idzie odnalezienia własnego, niepowtarzalnego /stylu/ fotograficznego i artystycznego głosu.
Niezależnie od tego, czy podążasz ścieżką swojej fotograficznej podróży jako amator, czy profesjonalista szukający swojego własnego unikatowego stylu, wiedz, że wszystko, co jest niezbędne do bycia oryginalnym we własnej twórczości – jest w Tobie, i tylko czyha na odkrycie, i udostępnienie światu.
Dodaj komentarz